Chociaż nadal wiele ludzi myśli, że tylko zbudowanie domu jest najlepszym sposobem na posiadanie takiej właśnie nieruchomości, to coraz więcej z nas uważa, że kupno domu jest o wiele lepszym pomysłem. Prawo budowlane należy do najbardziej rygorystycznych praw – wszystko przez wysoki poziom bezpieczeństwa.

Ma to związek głównie z tym, że budowa domu krok po kroku zajmuje bardzo dużo czasu, a także konieczne jest zdobywanie określonych pozwoleń oraz załatwianie wielu formalności, co wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Wbrew pozorom koszt budowy domu może być znacznie większy niż zakup gotowego budynku, ale dużo zależy od wybranych zastosowań oraz wykończenia czy też umiejscowienia nieruchomości. Jeżeli jednak uważamy, że gotowy dom jest dla nas o wiele lepszym pomysłem, to ogłoszeń o ich sprzedaży powinniśmy poszukać na portalach ogłoszeniowych oraz na stronach biur nieruchomości i deweloperów. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, tak jak wspomniana powyżej budowa domu, jednak wszystko zależy od tego, co nas interesuje. Jeśli decydujemy się na zakup, wtedy właściwie nie mamy zbyt dużego wyboru, gdy chodzi o projekt domu, ponieważ deweloperzy stawiają na sprawdzone rozwiązania, czyli te, które są najchętniej wybierane przez klientów biur projektowych. Zatem jeśli naszym marzeniem są projekty domów nowoczesnych, wtedy niekoniecznie znajdziemy dla siebie taką nieruchomość, która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Także elewacje domów są już wykończone, podobnie jak dachy czy też stolarka okienna i drzwi więc nie mamy zbyt dużego wyboru. Jednak ta wada może być też dla innych zaletą, ponieważ gdy zależy nam na czasie, wtedy nie musimy martwić się już czymś taki, jak warunki zabudowy lub też wykończeniem wnętrz. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup domu od dewelopera, to wtedy konieczne jest jeszcze urządzanie kuchni, aranżacja łazienki i innych pokojów, jednak nie zajmuje ono zwykle zbyt wiele czasu.

Jeśli jednak kupujemy używany dom, to wtedy może być konieczne dodatkowe ocieplanie styropianem lub też pomalowanie ścian. Widzimy więc, że zakup domu może być świetnym rozwiązaniem dla niecierpliwych osób.