Wybierając farby do malowania ścian często stajemy przed trudnym wyborem. Kolorów jest cale mnóstwo, a ścian ograniczona ilość. Przez nadmiar dostępnych barw i tekstur nie wiemy już sami co nam się podoba i czego chcemy. Nasza wyobraźnia do każdego koloru przypisuje inną aranżację wnętrza, inne dodatki i urządzenia. Wybór farby nie jest zatem tak prostym wyborem jaki mogły się wydawać. W wyborze koloru mogą pomoc nam próbki farb, które coraz częściej są dostępne w sklepach za darmo lub za niewielką kwotą. Taką próbkę zabieramy do domu i nakładamy na ścianę.

Wybieramy farbę do malowania
Wybieramy farbę do malowania

W ten sposób możemy zobaczyć jaki dokładnie efekt da nam konkretna farba. Czasem kolor na opakowaniu czy palecie różni się od tego jaki da nam nasza ściana. Warto zatem najpierw sprawdzić kolor , gdyż może różnic się odcieniem. Wybierajmy farbę, która dobrze pokryje nasze ściany. W zależności od tego jak intensywną barwę chcemy uzyskać, będziemy musieli użyć mniej lub więcej farby. Jeśli odcień ma być bledszy, możemy naszą farbę rozcieńczyć, przez co stanie się mniej intensywna. Decydując się na rozcieńczanie, weźmy pod uwagę to, że trwałość takiego malowania może być znacznie krótsza niż użycie farby w oryginalnej konsystencji. Malowanie ścian nie jest czynnością, którą powtarzamy co pół roku.

Warto zatem zainwestować więcej i cieszyć się z koloru ścian przez kilka ładnych lat. Farba powinna być nie tylko trwała, ale i łatwo zmywalna. W ten sposób będziemy mogli bez obaw umyć zabrudzoną ścienną powierzchnie. Tańsze farby, które są mniej jakościowe, często schodzą lub bekną po jednym umyciu. Zdarza się tez, że zostają na ścianie smugi, których później nie da się pozbyć żadnym sposobem. Droższa farba da nam efekt na kilka lat bez zbędnych poprawek. Jednak wybór należy tylko i wyłącznie do nas samych. Przed zakupem sprawdźmy tez , czy dana ilość farby starczy na przewidzianą powierzchnię. Jeśli już wszystko będzie sprawdzone, możemy brać się do malowania.