O tym iż budowa domu nie jest sprawą ani łatwą, prostą ani przyjemną wie chyba każdy, a już z pewnością osoby, które z noszą się z zamiarem jego budowy. Jeśli dom budujemy po raz pierwszy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie jednocześnie z załatwianiem spraw urzędowych jak również kompletowaniem materiałów budowlanych czy staraniem się o kredyt hipoteczny na budowę. W dwu pierwszych czynnościach z pewnością musimy liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Sprawy urzędowe nie będzie w stanie załatwić za nas ani biuro architektoniczne ani rodzina czy przyjaciele. Natomiast jeśli chodzi o pomoc w zdobyciu potrzebnych informacji może nam ich udzielić biuro architektoniczne. Podmiot ten posiada w swoim dorobku nie tylko odpowiednie projekty domów archipelag, którymi możemy być zainteresowani, ale również będzie mógł stworzyć nam projekt całkiem nowy oraz pośredniczyć w załatwianiu wszelkich formalności związanych z chociażby adaptacją projektu.

To właśnie ta czynność należy do osoby wykonującej na papierze nowoczesne domy, gdyż nie tylko zna podstawy prawa budowlanego, na którym opiera się budownictwo. Zna również najważniejsze problemy jakie mogą pojawiać się nie tyle przy tworzeniu samego projektu co jego wcielaniu w życie. Architekt to osoba, która zajmie się również nanoszeniem wszelkich poprawek, związanych z danym projektem, by nie okazało się w późniejszym czasie iż dom nie będzie odpowiadał pierwowzorowi, który widnieje na ekranie monitora czy desce kreślarskiej.

Każdy, nawet prosty projekt jeśli chodzi o budynki w tym przede wszystkim domy musi być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach przez oddaniem go osobom odpowiedzialnym za jego wybudowanie. Dlatego też przez tą czynnością musi być bardzo wnikliwie sprawdzony i w razie konieczności poprawiony. Musi również być do niego dołączona wszelka dokumentacja jak również złożone podpisy osób odpowiedzialnych za jego wykonanie. Dopiero wówczas można przejść do rozpoczęcia budowy posiadając jednocześnie wszelkie niezbędne pozwolenia.